PROSPERITY — The Mid-Carolina High School JV and varsity baseball teams both lost to Chapman High School with the varsity team falling 11-10. The Softball team lost to Union County High School on Thursday 11-1.
The track team traveled to Ninety Six Thursday. The following competitors placed in each event:
Girls 100 Meter Dash
Third Kala Tobe – 13.63
Girls 1600 Meter Run
Sixth Maddie Huffstetler – 6:54
Girls 200 Meter Dash
Second Kala Tobe – 28.79
12th Iysis Williams – 33.20
Girls 3200 Meter Run
Fourth Leslie Benitez – 14:30
Fifth Haley Thompson – 14:40
Sixth Josie Blanchard – 17:40
Girls 100 Meter Hurdles
Second Jessica Franklin – 20.23
Fourth Carissa Wicker – 21.35
Fifth Katie Smith – 22.15
Girls 4X100 Meter Relay Team
First Aniyah Thompson, Kala Tobe, Carissa Wicker and Maddie Huffstetler – 54.19
Girls 400 Meter Dash
Fifth Iysis Williams – 1:12:96
Girls 800 Meter Run
Fourth Lexi Sease – 2:58
Fifth Leslie Benitez – 3:05
Girls 4X400 Meter Relay Team
Second Ava Boland, Emily Davis, Erica Davis and Maddie Huffstetler – 4:58
Girls 4X800 Meter Relay Team
Second Emily Davis, Erica Davis, Lexi Sease and Leslie Benitez – 12:37
Girls Triple Jump
Second Kala Tobe – 30-08
Girls Shot Put
Seventh Madison Chaplin – 26-07
Eighth Alana Brown – 25-08
Ninth Archkela Lane – 25-06
13th Dori Pitts – 21-09
Girls Pole Vault
Second Annie Tindal – 7-00
Girls Discus Throw
Fifth Archkela Lane – 70-03
10th Madison Chaplin – 52-01
13th Zahira Hall – 45-05
15th Sarah Smith – 41-09
Boys 100 Meter Dash
Third Jacob Harmon – 11.92
Fifth Joseph Glover – 11.94
Seventh Brenton Gray – 12.08
Boys 200 Meter Dash
Third Jacob Harmon – 24.49
Fifth Brenton Gray – 25.36
Seventh Troy Richburg – 25.85
Boys 400 Meter Dash
First Brendon Gray – 56.53
Sixth Steve King – 1:01.10
Boys 800 Meter Run
Fifth Brendon Gray – 2:25
Boys 1600 Meter Run
Fifth Brendon Gray – 5:21
Boys 3200 Meter Run
Third Jared Ballantyne – 12:27
Fourth Leon Fulmer – 12:30
Boys 110 Meter Hurdles
Fourth Marshall Johnson – 21.24
Fifth Jackson Livingston – 21.43
Boys 400 Meter Hurdles
Fourth Rod Byrd – 1:13.71
Fifth Jake Longshore – 1:13.78
Eighth Jackson Livingston – 1:18.50
10th Colby Samuels – 1:20.63
Boys 4X100 Meter Relay
Third Jack Edwards, Jacob Harmon, Troy Richburg and Colby Samuels – 47.38
Boys 4X400 Meter Relay
First Brenton Gray, Jacob Harmon, Troy Richburg and Rod Byrd – 4:03
Boys 4X800 Meter Relay
Fourth Jared Ballantyne, Brendon Gray, Levi Guy and Mitch McCracken – 11:40
Boys High Jump
Second Chris Boyd – J5-02
Third Steve King – 5-00
Boys Long Jump
Fifth Darius Davis – 17-05
Sixth Rod Byrd – 17-03
Ninth Chris Boyd – 16-03
13th Colby Samuels – 14-03
Boys Triple Jump
First Rod Byrd – 43-04
Fourth Darius Davis – 36-02
Boys Shot Put
First Dj Sims – 44-07
Fourth Parker Pitts – 37-06
11th Chris Boyd – 32-06
14th Jacob Gilliam – 29-10
Boys Discus Throw
Second Dj Sims – 116-08
Fourth Parker Pitts – 111-02
11th Jacob Gilliam – 79-01
17th Kenkade Morris – 59-01