Rebels award student-athletes

Staff Report

PROSPERITY — The following Mid-Carolina High School athletes received recognition at the 2018 Spring Athletic Awards presentation:

JV Softball

Gold Glove Award – Reagan White

Silver Slugger Award – Reagan Peel

Rebel Award – Arynton Crouch

Varsity Softball

Gold Glove Award – Gracen Hester

Silver Slugger Award – Jena Dewalt

The Gayle Green Rebel Award – Cassie Ruff

All Region III-AAA – Jena Dewalt

B Team Baseball

Gold Glove Award – Lawson Lominick

Silver Slugger Award – Jon Michael Ruff

Rebel Award – Tripp Richardson

JV Baseball

Gold Glove Award – Al Farmer

Silver Slugger Award – Connor Gray

Rebel Award – Preston Bookman

Varsity Baseball

Gold Glove Award – Jalen Bates-Caldwell

Silver Slugger Award – Cade Ruff

The Lindy Richardson Rebel Award – Hunter Graham

The CJ Edwards Award – Jeb Fulmer

All Region III-AAA – Cade Ruff, Jalen Bates-Caldwell, Jeb Fulmer, Jacob Wicker, Bryce Medlock

Girls Track

Most Valuable Runner – Kayla Tobe

Most Valuable Field – Aniyah Thompson

Rebel Award – Maddie Huffstetler

State Qualifier – Carissa Wicker

Boys Track

Most Valuable Runner – Jacob Harmon

Most Valuable Field – DJ Sims

Rebel Award – Troy Richburg

All Region III-AAA – DJ Sims

State Qualifier – DJ Sims

JV Girls Soccer

Offensive Player of the Year – Saniya Williams

Defensive Player of the Year – Hailey Macdermott

Rebel Award – Ashlyn Kinard

Varsity Girls Soccer

Offensive Player of the Year – Erin Ballentine

Defensive Player of the Year – Jordan Cary

Rebel Award – Emma Fellers

All Region III-AAA – Jordan Cary, Erin Ballentine

JV Boys Soccer

Offensive Player of the Year – Marlon Martinez

Defensive Player of the Year – Gerardo Farias

Rebel Award – Chase Dickert

Varsity Boys Soccer

Offensive Player of the Year – Kaleb Boland

Defensive Player of the Year – Saul Carmona

Rebel Award – Brandon Noriega

All Region III-AAA – Kaleb Boland, Brandon Noriega

Boys Tennis

Most Valuable Player – Fritz Lewis

Rebel Award – Seth Buzhardt

All Region III-AAA – Fritz Lewis

Golf

Most Improved Player – Alex Lake

Medalist Award – PJ Jacobs

Rebel Award – Ryan Stewart

All Region III-AAA – PJ Jacobs

AAA All-State – PJ Jacobs

Scholastic Awards

Girls Tennis – Katie Connelly

Volleyball – Madison Hyman

Girls Swimming – Jordan Cary

Boys Swimming – Ben Hawkins

Girls Cross Country – Maddie Huffstetler

Boys Cross Country – Drew Bunce

Football – Jack Lominick

Cheerleading – Alisa Rogers

Girls Basketball – Katie Coker

Boys Basketball – Kaleb Boland

Wrestling – Mason Hawkins

Girls Soccer – Emma Fellers

Boys Soccer – Calen McManus

Softball – Riley Frazier

Baseball – Jacob Wicker

Girls Track – Veronica Scott

Boys Track – DJ Sims

Boys Tennis – Fritz Lewis

Golf – Ryan Stewart

Staff Report